Eckhart Tolle - Milyen a saját kapcsolatunk a személyiségünkkel a felébredés után ?
Kérdező:Milyen a saját viszonyunk a személyiségünkkel a felébredés után és megváltozik-e az?
Eckhart:Pontosabba mondva, a felébredés előtt nagymértékig neked semmilyen kapcsolatod nincs a személyiségeddel; te vagy a személyiséged. Ha te képes vagy birtokolni egy kapcsolatot a személyiségeddel – ami az ego, annak reaktív módjával és gondolkodással, valamint az emóciókkal – akkor ki birtokolja a kapcsolatot a személyiséggel? Amit ez jelent az az, hogy te vagy a tanúja annak. Egy tanúskodó tudatosság van ott, és ha egy tanúskodó tudatosság van ott, akkor képes vagy birtokolni egy kapcsolatot a személyiségeddel. Amit igazán jelent ez, az az, hogy te ott lehetsz egy tanúskodó jelenlétként akkor is, mikor az egod valami hülyeséget csinál. És nevethetsz magadon, talán abban a pillanatban, talán azután. Ha totálisan a személyiséged markában vagy, vagy az egodéban, akkor neked semmilyen kapcsolatod nincs, mivel te azzá váltál. Te annyira egy vagy a reaktív mintáiddal és minden kondícíonált gondolatoddal, hogy még nem is tudod azt, hogy van bármi más benned. Te az vagy.
Amint felébredsz spirituálisan, a tudatosság semmit se tesz a személyiséged növelésével, és személyiség hatalma, annak kondicionált mintáival, csökken. Fokozatosan, a személyiség már nem átlátszatlan; átlátszó a tudatosság fénye számára, vagy a tudatosságra. Elveszti szilárdságát. Ez az, amiért felfedezed ezt azokban az emberekben, akik felébredtek, vagy azokban akik felébrednek, bennük még több világosság van. Ha csak a személyiség van ott, akkor csak a súlyosság van ott, egy lelki nehézkesség van benned. Minden szörnyen komoly, és (te)védekezve, mindig akarsz valamit, vagy véded magad valamivel szemben. Mikor olyasvalakivel vagy kapcsolatban, akiben nincs ott a tudatosság, akkor mindig kapsz egy enyhe kényelmetlenségi érzést, mivel az a személy teljesen kényelmetlenül érzi magát. Végül is, minden személyiség kényelmetlenül érzi magát. Ők lehet, azt tettetik, hogy nekik nagy az önbizalmuk, de ez alatt az „önbizalom” szerep alatt, mindig egy olyan személy van, aki kényelmetlenül érzi magát. Nekik bizonyítani kell valamit, vagy ők akarnak valamit tőled. Ez a személyiség. Amint felébredsz, ez a rész egy kissé kevésbé lesz átlátszatlan és világosabbá/ könnyebbé/ válik. Ott még több tudatosság ragyog át a személyen.
Az ego, az a teljes azonosulásod a gondolkodásoddal és az emócióiddal. Mikor öntudatlan vagy, akkor a személyiség és az ego az egy dolog. Ahogy felébredsz, úgy leszel még inkább tudatában a mintáidnak, azoknak, amelyek valamennyire még mindig kiterjedten működnek. Úgy választom meg a személyiség meghatározást, mint valamit, aminek tudatában lehetsz. Ez az ego volt azelőtt, de te tudatában lehetsz annak mintáinak, amik még mindig működnek benned. Ha ott nincs tudatosság, és te az vagy, akkor az totális ego. Ahogy tudatára ébredsz az egonak, az ego úgy válik személyiséggé, és ekkor tudsz birtokolni egy kapcsolatot a személyiségeddel, abban az értelemben, hogy te lehetsz a tanúskodó.
Ha nehéz a kapcsolatod a személyiségeddel, akkor az egy káprázat. Akkor a személyiséged önmagában két részre hasadt, aminél az egyik résznek a másikkal van kapcsolata, és az egyik azt mondja „Neked jobbnak kellene lenned, miért ne lehetnél még tudatosabb?” Ez azt jelenti, hogy semmi tanúskodó jelenlét nincs ott. A személyiség egyik része vitatkozik a másikkal. A tanúskodó tudatosság nem ítélkezik. Te nem ítéled meg magad sehogy sem, pusztán látod a viselkedést. Ott nincs jó vagy rossz, pusztán, az, ami van. A szükség hogy igazunk legyen, például, az egy nagyon közös dolog az egonál. Ha ez egy mélyen gyökerező szükség, akkor lehetetlen, hogy egy vitában tévedj. Egy kényszer van arra, hogy megvédd magad. Ekkor hirtelen megláthatod azt magadban. Végül is, az hogy birtokolsz egy kapcsolatod a személyiségeddel, az azt foglalja magában, hogy egy tanúskodó jelenlét van ott.