Kérdés:A férjemnek és nekem nagyon különböző a politikai nézetünk. Ő hisz a háborúban, a fegyverekben, a Fox Newsban, és Sarah Palinban. Én pedig nem. Hogyan tudnám konstruktívan kezelni a különbözőségeinket?
Eckhart: : A nézőpontok, vélemények és az elme álláspontjai mind gondolatok – a gondolat azt mondja „ez így van”, ez pedig egyféle megítélése vagy távlata a dolgoknak. Egy mentális állásponttal azonosulni nem más, mint önérzékelésedet ebből a mentális álláspontból származtatni. Ez egy helyettesítő identitás, egy forma képződmény, ego – csak helyettesítője valós identitásod, ami viszont formanélküli, és nincs köze gondolatokhoz – hanem az maga a tudatosság.
Ez a helyzet jó lehetőséget ad arra, hogy ne add fel a gondolataidat – neked nem kell a Fox News-t nézned –, de ha ő nézi a Fox Newst, aminek a hangja hallatszik az egész házban, akkor vagy megkérheted őt, hogy halkítsa le vagy csukja be az ajtóját, vagy megadhatod magad annak, ami van, vagy akár ki is kimehetsz, vagy őt kérheted meg, hogy menjen el. A negativitáson kívül még számos választási lehetőség van. A lényeg az elme álláspontja – ki kell húzni alóla az azonosság érzésedet. Ettől még lehet álláspontod, de akkor már nincs benne az önséged – az már nem táplálja az identitás érzésedet. Ekkor már meg tudod engedni valaki imásnak, hogy lehessen saját mentális álláspontja. Talán azt is fel tudod majd fedezni, hogy – mind a te, mind a férjed álláspontja mögött – létezik valami olyan, amiben nem vagytok ellentétesek. Az ő és a te gondolataid mögött talán meg tudjátok lelni ezt a helyet.
Az első felelősségteljes dolgod az, hogy ne azonosulj semmilyen állásponttal. Mindenkinek szüksége van arra, hogy ezt gyakorolja valamilyen módon. Ez egy gyönyörű gyakorlat. A Zen tanításaiban is kifejeződik. Már nem emlékszem, hogy ki mondta, de egy Zen mester lehetett, hogy „ne keresd az igazságot – csak hagyd abba a vélemények dédelgetését„. És ennyi elég is. Sok spiritualitásra hajlamos ember kutatja az „igazat” – remélhetőleg egy pont után már belül, de a kezdetekkor még kívül. De te ne keresd az igazat, még belül se, csak egyszerűen hagyd abba a vélemények dédelgetését. Csak a dédelgetését, nem a formálását. Nem azt mondja, hogy ne legyen véleményed, mert az nehéz lenne – bár talán lehetne egy nagyon haladó gyakorlat belőle. Még nekem is van néhány véleményem, a Fox Newsról és másról. De a dédelgetés azt jelenti, hogy azonosulsz a véleménnyel, hogy te magad benne vagy a gondolatban. És ez adja meg az én-érzékelésedet. Így amikor valakinek más vagy ellentétes a véleménye, ő egyfajta ellenséggé változik számodra. Ekkor a forma csapdájába kerültél. Ez egy elég általános emberi állapot. A legtöbb ember a bolygón a gondolataiból származtatja identitását. Vagyis a gondolatot énnel ruházzák fel. Talán ez egy másik megközelítése annak, ahogy Buddha alapvető igazságáról beszélnek, aki felfedezte, hogy az „én” ilyenféle érzékelése illúzió. Te az én-érzékelésedet a formából származtatod – mivel minden gondolat egy gondolati forma. Egy energia mező.
Ha csak ennyiből állna a spirituális gyakorlatod, már az is megtenné. Ha van lehetőséged arra, hogy például a kérdezővel beszélj, akkor a férjed a spirituális tanítóddá válhatna, hiszen folyamatosan emlékeztetne arra, hogy ne azonosítsd magad mentális álláspontokkal. És akkor mások mentális álláspontját sem fogod elutasítani, mivel nem lesz rá szükséged – megengeded, hogy azok lehessenek. Még saját magad számára is meg fogod engedni. Ha valaki más mentális álláspontját elutasítod, azzal csak erősíted azt. Próbálj csak vitába szállni a férjeddel a Fox Newsról vagy Sarah Palinról, és meglátod, mire gondolok.
Láthatod majd azt a csodát, hogy elég könnyen gyengül vagy akár fel is oldódik valaki mentális álláspontja, amikor annak nem állnak ellent – mivelhogy éppen az ellenállásra van szüksége ahhoz, hogy erősödjön, és a másikkal való harcból nyerjen energiát. Nagyon csodálatos azt látni, ahogy ez megtörténik, amikor nincs jelen ellenállás, csak megengedés. „Értem, hogy te ezt gondolod, és ez rendben van.
Hálás köszönet a fordításért Zimányi Erika (zimera)-nak!