Névnapok
Ma 2020. 9. 24, csütörtök, Gellért napja van.
Holnap Eufrozina napja lesz.
Mai gyakorlat

Az alábbi jelenlét gyakorlat segítségedre lehet abban, hogy egyre tudatosabbá válj.:

Bár a testtel való azonosulás az ego egyik legalapvetőbb formája, a jó hír, hogy ...

Folytatás
Utolsó fórum hozzászólások
Válasz: Egy kis művészet...
Barátom a közel múltban gondolt egyet és itt hagyt
Írta: Berill
szept 06 : 10:20

Válasz: Teri blogja
mi van a tudatra ébredés után? https://www.youtube
Írta: Teri
jún 12 : 20:48

https://www.youtube.com/watch? v=iTWie6-5_ps
jún 12 : 20:21

köszönöm... még, még, még!!!!!!!
febr 21 : 12:08

Második verzió: „A minden ágán táncol szívem”
jan 22 : 21:33

Jó ez a csend! Ha nem lenne zaj, akkor fel sem tűn
jan 10 : 14:17

https://www.youtube.com/watch? v=k3pnJA2jyr4
Írta: Roby_T
jan 07 : 12:09

Lélek-JELen-Léthttps://drive.google.com/open?id=1r
máj 13 : 08:39

ha lenne, remélem felrakod ide :)
ápr 16 : 00:35

Köszi! Ez a srác tényleg "ott" van. :)https://www.
Írta: Roby_T
ápr 15 : 09:14

Tolle Audio Player:

Nap vicce
A nap vicce
A geped adatai
IP
Fórumok
ÚJ FÖLD - Eckhart Tolle Tanításai :: Fórumok :: Spiris kérdez-felelek
<< Előző téma | Következő téma >>   

Örökkévaló tudatosság?

Oldal:   <<        >>  
Szerző Üzenet
Teri
2014 jún 14 szo, 10:01

Regisztrált tag #1555
Regisztrált: 2013 szept 05 cs, 10:26
Lakóhely: Pécs
Üzenetek: 1375
találtam ezt:
- LINK -

(amúgy jó kis blog, de minden egyes szava: elmetartalom, vagyis gondolkodás terméke, vagyis max. bölcsesség az elme szintjén)

Találtam még még ezt:

" Az univerzum önmagában működik úgy, hogy tudom. Mi mást kell még tudnom? "
(Nisargadatta Maharaj)

ütős, de sajnos nem elégséges ez sem

csak közvetett válaszokat lehet találni ...

szabadság az is, ha megelégszel valamelyikkel...

nem azért mert nincs válasz, hanem mert:

A kérdés az elme szintjén hangzik el, a választ az elme nem tudja megfogalmazni, mert felfogni sem tudja

ezek szerint az elme a kérdést sem értheti. Egyszerűen fingja sincs mit is kérdez.

Feladtam az egóban való olyatén hitemet, hogy bármit meg lehet fejteni agyalással. Van amit nem lehet...

Amikor az elme nem érti a saját kérdését, az összes válasz is mellébeszélésnek tűnik

nemcsak, hogy mellébeszélés de még csak meg sem közelíti az igazságot, mert azt sem tudja, mi az aminek mellébeszél

gyártunk fogalmakat aztán ezeket próbáljuk megmagyarázni més fogalmakkal, ez a filozófia

a szavak, amik eredetileg a túlélés érdekében a kommunikáció eszközei,
az öncélú gondolatcsere eszközivé válnak

szép a filozófia vára, ha nem záródom oda be

ezután a kifelé keresés alábbhagy
és a keresés befelé indul...

de:
itt sincsenek válaszok
a (hagyományos) meditáció sem visz sehová

egy kulcsvideó
- LINK -

"Itt az idő, hogy észrevegyem: minden gondolatom egy illúzió! " (Horváth Mónika )Mikor felébredsz megszűnnek a kérdéseid, mert a felébredés az én hiánya és mindig csak az én keres.(Suhajda Zsolt)

Vissza az elejére
WhoAmI
2014 jún 14 szo, 01:30

Regisztrált tag #1785
Regisztrált: 2014 jún 08 v, 09:51
Üzenetek: 11
"A kérdés az elme szintjén hangzik el, a választ az elme nem tudja megfogalmazni, mert felfogni sem tudja
ezek szerint az elme a kérdést sem értheti. Egyszerűen fingja sincs mit is kérdez.
Feladtam az egóban való olyatén hitemet, hogy bármit meg lehet fejteni agyalással. Van amit nem lehet...
Amikor az elme nem érti a saját kérdését, az összes válasz is mellébeszélésnek tűnik
nemcsak, hogy mellébeszélés de még csak meg sem közelíti az igazságot, mert azt sem tudja, mi az aminek mellébeszél
gyártunk fogalmakat aztán ezeket próbáljuk megmagyarázni més fogalmakkal, ez a filozófia
a szavak, amik eredetileg a túlélés érdekében a kommunikáció eszközei,
az öncélú gondolatcsere eszközivé válnak

szép a filozófia vára, ha nem záródom oda be

ezután a kifelé keresés alábbhagy
és a keresés befelé indul...
de:
itt sincsenek válaszok
a (hagyományos) meditáció sem visz sehová"

OK, Teri, értem, köszönöm. Nem erőltetem tovább az intellektuális megértést.
De az utolsó mondatoddal nem értek egyet. Pl. zen meditáció kb. ez: mássz fel a száz láb magas pózna tetejére és rugaszkodj el. Ahogy Suzuki mester magyarázza:
"Van egy híres kóan [a Nyugalom könyvében*] egy emberről, aki felmászik egy száz láb magas póznára. Ha ott marad a pózna tetején, akkor nem megvilágosodott ember. Ha elrugaszkodik a pózna tetejéről, akkor lehet, hogy megvilágosodott. Ennek a kóannak az értelmezése tulajdonképpen megegyezik gyakorlásunk értelmezésével. Azért hisszük azt, hogy a gonosz vágyakat el kell dobni, mert a pózna tetején maradunk. Így aztán bajban vagyunk. Valójában a póznának nincs teteje, a pózna folytatódik a végtelenségig, tehát itt nem lehet megállni. Ám ha éppen valamilyen megvilágosodástapasztalatunk van, könnyen azt hihetjük, hogy itt megpihenhetünk, és megfigyelhetünk különféle látnivalókat a pózna tetejéről.
A dolgok folyton nőnek vagy valami mássá alakulnak. Semmi sem létezik a saját formájának vagy színének megfelelően. Amikor azt gondolod, hogy „itt a pózna teteje”, akkor szembekerülsz a problémával, hogy leugorj-e vagy sem. Innen azonban nem lehet leugrani. Ez már félreértés. Nem lehetséges. És bár megpróbálsz megállni a pózna tetején, nem maradhatsz ott, mert az állandóan nő.
Ez a probléma, tehát felejtsétek el azt, hogy megálltok a pózna tetején. A póznáról megfeledkezni azt jelenti, hogy ott vagy, ahol éppen most vagy. Nem így vagy úgy vagy, nem a múltban vagy a jövőben vagy, hanem pontosan itt. Érted? Ez a sikantaza."

Én úgy látom, a meditáció nagyon jó módszer, hogy eljussunk arra a szintre, amikor képesek vagyunk mindent elengedni ("elrugaszkodni"). De tényleg mondhatjuk úgy is, hogy a hagyományos meditáció nem visz sehová, mert ténylegesen csak az elrugaszkodás fog elvinni. Ez megint csak a valóság szavakkal való leírásának nehézsége.
Mindenesetre voltak fantasztikus bepillantásaim a "valóságba", "jelenbe" ezen a módon. Innen van a teljes bizonyosságom is arról, milyen illúzióvilágban is élek. És a motivációm a felébredésre...
Vissza az elejére
Teri
2014 jún 14 szo, 02:09

Regisztrált tag #1555
Ó, nagyon jó. )))) Örülök Neked.

Én csak nagyon lassan battyogok.
( Nem mintha ez baj lenne. )
Az elengedéseimmel foglalkozom szintúgy
(és önvalómedizek amikor csak nem felejtkezem el magamról, de sűrűn elfelejtkezem magamról )

van itt még egy videó :
semmi nem ejt csapdába, kivéve, ha hiszel benne

Inkább magamnak bököm ide a linket,
mert ezt nekem állandóan szem előtt kell tartanom.

- LINK -

( az, aki szabad, még az ördögöt sem tagadja meg )

[ Módosítva 2014 jún 14 szo, 02:24 ]

"Itt az idő, hogy észrevegyem: minden gondolatom egy illúzió! " (Horváth Mónika )Mikor felébredsz megszűnnek a kérdéseid, mert a felébredés az én hiánya és mindig csak az én keres.(Suhajda Zsolt)

Vissza az elejére
Teri
2014 jún 14 szo, 03:02

Regisztrált tag #1555
ide fér az egész is
annyira tetszik

A „gonosz vágyak” a buddha-természet egy másik neve.
Amikor zazent gyakorolunk, ugyan honnan jönnének gonosz vágyak? Zazen közben nincs hely a gonosz vágyak számára. Mégis azt hihetjük, hogy a gonosz vágyakat el kell űzni. Miért van ez? Azért akarjuk elűzni a gonosz vágyakat, hogy feltárjuk a buddha-természetet, de hová fogjuk eldobni őket? Amikor azt gondoljuk, hogy a gonosz vágyak olyan dolgok, amiket el lehet dobni, az eretnekség. A „gonosz vágyak” is csak egy név, amit használunk, de valójában nem létezik olyan dolog, amit el lehetne különíteni, és el lehetne dobni.

Talán úgy érzitek, hogy bolondítalak benneteket, de szó sincs róla! Ebben nincs semmi nevetnivaló. Amikor erről beszélünk, meg kell értenetek sikantaza gyakorlásunkat.
Van egy híres kóan [a Nyugalom könyvében*] egy emberről, aki felmászik egy száz láb magas póznára. Ha ott marad a pózna tetején, akkor nem megvilágosodott ember. Ha elrugaszkodik a pózna tetejéről, akkor lehet, hogy megvilágosodott. Ennek a kóannak az értelmezése tulajdonképpen megegyezik gyakorlásunk értelmezésével. Azért hisszük azt, hogy a gonosz vágyakat el kell dobni, mert a pózna tetején maradunk. Így aztán bajban vagyunk. Valójában a póznának nincs teteje, a pózna folytatódik a végtelenségig, tehát itt nem lehet megállni. Ám ha éppen valamilyen megvilágosodástapasztalatunk van, könnyen azt hihetjük, hogy itt megpihenhetünk, és megfigyelhetünk különféle látnivalókat a pózna tetejéről.
A dolgok folyton nőnek vagy valami mássá alakulnak. Semmi sem létezik a saját formájának vagy színének megfelelően. Amikor azt gondolod, hogy „itt a pózna teteje”, akkor szembekerülsz a problémával, hogy leugorj-e vagy sem. Innen azonban nem lehet leugrani. Ez már félreértés. Nem lehetséges. És bár megpróbálsz megállni a pózna tetején, nem maradhatsz ott, mert az állandóan nő.
Ez a probléma, tehát felejtsétek el azt, hogy megálltok a pózna tetején. A póznáról megfeledkezni azt jelenti, hogy ott vagy, ahol éppen most vagy. Nem így vagy úgy vagy, nem a múltban vagy a jövőben vagy, hanem pontosan itt. Érted? Ez a sikantaza.

Felejtsétek el ezt a pillanatot, és nőjetek bele a következőbe. Ez az egyetlen lehetséges út.

Amikor például készen van a reggeli, a feleségem megüti a facsattogtatót. Ha nem válaszolok, tovább üti, míg egészen mérges nem leszek. Ez egy egészen egyszerű probléma, azért van, mert nem válaszolok. Ha azt mondom, „Hai!” [Igen!], akkor nincs probléma. Ha nem válaszolok igennel, tovább hív, mert nem tudja, hogy hallottam-e.
Néha azt gondolhatja, hogy hallom, de nem válaszolok. Amikor nem válaszolok, a pózna tetején vagyok. Nem ugrom le. Azt hiszem, valami fontosat kell csinálnom ott a pózna tetején: „Nem kellene hívnod. Várnod kellene.” Vagy esetleg azt gondolom: „Ez nagyon fontos! Itt vagyok a pózna tetején! Nem tudod?” Ilyenkor tovább fogja ütni a csattogtatót. Így teremtünk problémákat.

A titok tehát annyi, hogy csupán igent kell mondani, és le kell ugrani. Akkor nincs probléma. Ez azt jelenti, hogy a jelen pillanatban önmagad vagy, mindig önmagad vagy, és nem egy régi énedhez ragaszkodsz. Mindent elfelejtesz önmagadról, és felfrissülsz. Új éned van, és mielőtt ez az új én régi énné válna, azt mondod, igen, és kisétálsz a konyhába reggelizni. Tehát minden pillanatnak az a kritikus pontja, hogy feledkezz meg a kritikus pontról, és hosszabbítsd meg a gyakorlásodat.

Csak egy kérdésem van:
az a koan miért a "Nyugalom könyvé"-ben van?

és nincs több kérdés

[ Módosítva 2014 jún 14 szo, 03:07 ]

Vissza az elejére
Teri
2014 jún 15 v, 12:33

Regisztrált tag #1555
"az, aki szabad, még az ördögöt sem tagadja meg" (Mooji videóból)
"A „gonosz vágyak” a buddha-természet egy másik neve." (Suzuki könyvéből)

A Mágus útja 10. lecke - LINK -
az árnyék-én - ről (részlet) :

Többféle mód van a régi energiák felszabadítására. Az egyik leghatékonyabb egyszerűen elismerni a létüket.

Ahelyett, hogy letagadnád a szégyenkezést vagy a bűntudatot, egyszerűen tekints magadra és mondd: "Ezt érzem".

Gyakran az öntudatosításnak ez a pillanata már elég is, mert minden visszafojtott régi energia a tagadás által maradt fenn benned. Ha feloldod a tagadást, félig nyert ügyed van.
Az önelfogadásnak fontos szerepe van.
Ne állíts ilyet "Jól van az, hogy szégyenkezem és bűntudatot érzek", hiszen ezektől az energiáktól éppen megszabadulni igyekszel, nem pedig állandósítani azokat.

De azt igenis ki kell mondanod, hogy "vannak ilyen valós érzelmeim".

Ismét segíthet a lélegzés a tagadás legyőzésében. Feküdj le egy csöndes szobában, és lazíts!
Lélegezz be, ahogy akarsz, felszínesen vagy mélyen, gyorsan vagy lassan, majd lelegezz ki természetesen!
Ne gondolj ritmusra vagy erőfeszítésre, csak egyszerűen engedd ki a levegőt!
Talán kicsit sóhajtasz vagy zihálsz, nem baj.
Megint lélegezz be, majd engedd ki egyszerűen, erőltetés vagy visszatartás nélkül!
Amíg így lélegzel, engedj bármilyen érzelmet vagy képet a felszínre bukkanni és elszabadulni!
A folyamatot segítheti, ha a szívedre vagy tested bármely más, érzelmet hordozó részére összpontosítasz: egyes területek szorosan kapcsolódnak bizonyos érzésekhez.

Amíg folytatod ezt a gyakorlatot, visszatartott energiáid elindulnak a felszín felé.

Az elengedés olyan jelekkel járhat együtt, mint halvány emlékek, gyengéden vagy akár erősen (pl. sírásig menően) megnyilvánuló érzelmek. (Ha érzelmeid túlságosan erőssé
válnának, hagyd abba a gyakorlatot, és pihenj csukott szemmel öt percig)

Sokan annyi elraktározott energiát hordoznak, hogy e légző gyakorlat során rögtön el is alszanak.
Ez annak jele, hogy a bennük őrzött fáradtság szabadult fel és hatalmába kerítette a testüket.

Ha a fent leírtakból nem tapasztalsz meg semmit, ez annak jele, hogy ésszel visszafogod az energiáidat.

Az észt ki lehet hagyni a gyakorlat kis változtatásával: lélegezz zihálva. felszínes és elég gyors levegővétellel!
E gyors, felszínes és ritmikus légzés elvonja a tudatos ész figyelmét, és így az energiák kiszabadulhatnak az ellenőrzése alól.
A zihálást egy-két percig folytasd csak, mert a felszabaduló erők könnyen túl erőssé válhatnak.

(ez a fajta légzés ennél hosszabb ideig folytatva hiperventillációt okozhat, ne csináld hosszabb ideig! - bejegyzés Teritől)

A gyakorlatot meg-megismételheted a régi energiák kilélegzésére, de igen hasznos megtanulni azt is, hogyan lehet az új, szabadulni vágyó érzéseket és érzelmeket is
elengedni.
Mint éned minden más eleme, árnyék-személyiséged is kifejeződni és felszabadulni akar. Megvalósulásához az első lépésként, a szellemed rejtett börtöneiben lévő negatív energiákat természetes és kényelmes módon felszabadítod.

"Minden tökéletesen rendben van" (by MM)

Ha minden tökéletesen rendben van, akkor még az is lehet, hogy én is tökéletesen rendben vagyok - és: az "árnyék-én "-em sem árnyék, egyszerűen csak: "most ez van" ,
most éppen ez az érzés, v. ez a gondolat merül föl. Teri

Mit is mond az összes mester? "Légy őszinte!"

[ Módosítva 2014 jún 15 v, 01:06 ]

Vissza az elejére
Teri
2014 jún 15 v, 01:21

Regisztrált tag #1555
"Nem így vagy úgy vagy, nem a múltban vagy a jövőben vagy, hanem pontosan itt. Érted? Ez a sikantaza.

Felejtsétek el ezt a pillanatot, és nőjetek bele a következőbe. Ez az egyetlen lehetséges út."
(Suzuki mester könyvéből)

Gazdagabb lettem egy szóval: "sikantaza"

bárhogy hívhatom az itt és mostot, azok csak betűk

itt és most = én (vagyok)
sikantaza = én (vagyok)
önvalómedi = dettó

ellenvélemény?

Vissza az elejére
WhoAmI
2014 jún 15 v, 10:22

Regisztrált tag #1785
Regisztrált: 2014 jún 08 v, 09:51
Üzenetek: 11
Nem így vagy úgy vagy, nem a múltban vagy a jövőben vagy, hanem pontosan itt. Érted? Ez a sikantaza.

Felejtsétek el ezt a pillanatot, és nőjetek bele a következőbe. Ez az egyetlen lehetséges út."
(Suzuki mester könyvéből)

Gazdagabb lettem egy szóval: "sikantaza"

bárhogy hívhatom az itt és mostot, azok csak betűk

itt és most = én (vagyok)
sikantaza = én (vagyok)
önvalómedi = dettó

ellenvélemény
?

Perfect!
+1: dzogcsen=dettó
http://www.buddhistaegyhaz.hu/tanit_dzogcsen
Részlet:
"Ha mindent tisztán és világosan, a maga csupasz egyszerűségében szemlélünk, semmi sem homályosíthatja el tapasztalásunkat, nincs mit elérnünk és megvalósítanunk. A jelenségek természete magától nyilvánul meg, és az időfeletti tudatosságban természetes egyszerűséggel van jelen. Minden tökéletes úgy, ahogy van. A dolgok a saját egyediségükben a Valóság állandóan változó mintázatának részeiként jelennek meg. E mintázat minden pillanatban jelentéssel és jelentőséggel telített, ám mégsem kell neki semmiféle jelentőséget tulajdonítani megnyilvánulásának pillanatán túl. Ez az öt elem tánca, ahol az anyag az energia, az energia pedig az üresség jelképe. Saját megvilágosodásunk jelképei vagyunk. A megszabadulás, a megvilágosodás már itt is van anélkül, hogy erőltetnünk és gyakorolnunk kéne. A dzogcsen mindennapi gyakorlása maga a hétköznapi élet. Mivel fejletlen állapot nem létezik, nem kell magunkra erőltetnünk semmiféle különleges viselkedésformát, nem kell arra törekednünk, hogy "legyünk valakik" - azon túl, vagy azon fölül, akik/amik valójában vagyunk. Ne érezzük úgy, hogy egy óriási célkitűzés, valamiféle "magasabb rendű állapot" megvalósítására törekszünk! Az ilyesfajta állapotra irányuló törekvés kényszerképzet, amely csak arra jó, hogy feltételekhez kösse a tudatot, és meggátolja annak szabad áramlását. Ám arra sincs okunk, hogy értéktelennek érezzük magunkat: természetünknél fogva korlátlanul szabadok vagyunk. Eleve megvilágosodottak vagyunk, semmiben sem szenvedünk hiányt. Amikor meditációs gyakorlatot végzünk, érezzük épp oly természetes dolognak, mint akár az evést, a légzést vagy az üritkezést. Ne ruházzuk fel ezt az eseményt komoly, rendkívüli ünnepélyességgel! Vegyük észre, hogy a meditáció mindenfajta erőfeszítést, gyakorlást és célkitűzést meghalad, és túl van a megszabadulás és meg nem szabadulás kettősségén. A meditáció mindig épp olyan, amilyennek lennie kell: nincs mit javítani rajta. Minden, ami felmerül bennünk, a tudat játéka csupán, így nincs sikertelen meditáció, és nem kell a gondolatainkat "jónak" vagy "rossznak" bélyegeznünk"
Vissza az elejére
Teri
2014 jún 15 v, 11:15

Regisztrált tag #1555
Igen, igen

Az utóbbi időben szinte lelkiismeretfurdalásom volt amiatt , hogy egy csomó helyről idézgetek, és valahogy Ekhart Tolle éppen kimaradt ebből folyton.

Ő teremti meg pont a különböző iskolák közötti harmóniát azzal, hogy kiszedi belőlük azt, ami mindegyikben közös. Sosem kellett volna hatalmas köröket futnom, ha elsőre értem Őt.

Aki végül is az én nyelvemen beszél, és a megértést hozta, az nekem Rupert Spira.
Most tartok ott, hogy értem, hogyan tudok szenvedés mentesen élni. És a tényleges gyakorlás fázisában vagyok anélkül, hogy ezt kemény gyakorlásnak érezném. Ez egy életmód, és a pózna meg folyton magasodik.
Elfecsérelt minden perc, amit nem jelenlétben töltök.

Vissza az elejére
Teri
2014 jún 15 v, 11:41

Regisztrált tag #1555
". Tehát minden pillanatnak az a kritikus pontja, hogy feledkezz meg a kritikus pontról, és hosszabbítsd meg a gyakorlásodat." (Suzuki mester)

aha
így lesz az élet szövete hiánytalanul megszőve ...jelen pillanatokból

lehet, hogy ez a "most hatalma" ?

Vissza az elejére
Teri
2014 jún 16 h, 02:06

Regisztrált tag #1555
Az elméd nem a barátod

Sokan vonzódnak az Advaitához vagy a buddhizmushoz, azok gazdag szellemi hagyományai miatt. De ez egy csapda. Az elméd nem a barátod, ahogyan Robert szokta volt mondani. Nem tudod „megtalálni a kiutat” a konceptuális börtönből, amit az elme hozott létre. Az elme nem képes kívülről „látni” az elmét. A szabadság csak akkor jöhet el, ha a teljes fogalmi keretet magad mögött hagyod.

U.G. Krishnamurti mondott valamit, ugyanebben az értelemben. Azt hiszem, az idézet így szól: „Nem az elme az eszköze ...” a szabadság megtalálásának.

A Rinzai Zent azért találták ki, hogy összezavarják, és meghökkentsék az elmét, így a nem elme „IGAZSÁGA” kicsúcsosodhat az elme konceptuális térképén. A koannak az a célja, hogy minden gondolatot leállítson, és a koan vagy valamilyen életprobléma a nem elme megoldásra ösztönözzön.

Robert is szokta volt mondani, hogy semmiféle szabadsággal nem bírsz, a befelé fordulást kivéve. Minden előre meghatározott, kivéve azon képességedet, hogy kikerülj az illúzióból a befelé fordulással, és elkezdd megkeresni a tanút.
Minden írásom célja, hogy mindenféle tanítástól eltántorítsalak, és azon tanácsok felé fordítsalak, amelyek szerint a szabadság a befelé fordulással érhető el. Akkor ez az egész nagyon egyszerű.

Általában kerülni szoktam a Michael Langford munkájára való utalást, mert úgy gondolom, hogy Michael Langford módszere, a Tudatosságot figyelő Tudatosság tökéletlen, nincs hatással az én vagyok személyes szintjére, és semmiféle ezzel elért üresség és Samadhi állapot nem lesz tartós, azonban alá lesz aknásítva az ego struktúra gyógyulatlan elégtelenségeivel.

Mindazonáltal, könyvének első néhány fejezete csodálatosan mutatja be, hogy a keresők 99,9%-a azért nem éri el a szabadságot, mert az ego minden spirituális erőfeszítést aláás, azáltal, hogy kérdéseket, kétségeket és spekulációkat kreál, hogy megsemmisíti az összes spirituális gyakorlat hatékonyságát.

Tény, hogy egy tökéletlen ego ugyanazt a dolgot teszi a személlyel a mindennapi életben, az által, hogy kétségekkel ás alá minden hatékony fókuszt és cselekvést, ilyenekkel, hogy „mi lenne ha”, „nekem kellene”, és hasonló haszontalan spekulációkkal.

Teljesen igaza van, hogy a hatékony gyakorlás kitartást, összpontosítást, és sok-sok időbeli odaadást követel meg. Önmagadba, és az introspekció módszerébe és az ön-kutatás módszerébe vetett hitre is szükség van. Ez a gyakorlással jön.
Tekintsd oly módon, hogy mennyi ideig tart egy személynek, legyen az bármily nagy tehetség, hogy profi teniszező, vagy baseball játékos legyen? Egy hét, egy hónap, egy év? Nem, éveket vesz igénybe a tréning.

Na most, az elme még finomabb, mint a test, és a tréning még tovább tarthat. Szóval ne add fel, hogy megtaláld az én vagyokot, amely csak néhány nap, hét vagy hónap gyakorlás után válik stabillá. Ha nem találod így, próbálj ki valami mást.

Az önmagadba vetett hit meg fog érkezni, ahogy eredményeid kezdenek lenni. De ehhez időre, türelemre és intelligenciára van szükség.

Próbálj valami mást. Ha már bele néztél önmagadba „vizuális” érzékszerveddel, belenézve a semmi ürességébe, hagyd abba. Ehelyett vizsgáld önmagadat tapintó vagy érzelmi érzékszervekkel. Vagyis, „figyeld” az érzéseidet létezésed érzékszerveivel, nem vizuális értelemben összpontosítva a tiszta semmire, vagy nézz a tapintó érzékeddel, hogy detektálj bizonyos mozgást vagy entitást mellkasodon vagy hasadon belül. Egyesek a belső fény jelenségét találják meg először a szemeik között, és az arra való összpontosítás lehetővé teszi, hogy hónapok vagy évek alatt az Üresség tiszta fényévé táguljon. Ebben az egész tudatosság üresnek tűnik, és az összes objektumot és gondolatot tartalmazza, és megvilágosodott énnek látszik. De ez nem az én vagyok. Ne zavarjon meg túlságosan a gyönyörű Üresség tapasztalata, ami én volt.

Legyél intelligens és egyre kifinomultabb. Figyeld, hogy mit érzel, és látsz. Próbáld erőfeszítéssel, majd próbáld erőfeszítés nélkül. Kérdezd: „Ki vagyok én?”, majd kérdezd: „Hol vagyok?” Érezd a szív központodban. Érezd a hasadban. „Vizsgáld” a fejedben lévő belső fényt, érezd a hátteret, amint vissza belezuhan. Légy kreatív, légy intelligens.
Fel kell ismerned, hogy az út, amelyen haladtál mostanra meghiúsult a kételyek, és a túl sok gondolkodás, az ön-ellenkezés miatt, a tanításokat vagy a módszert vitatva. Egy állandó harc folyik az egóval (ami csak úgy tűnik, hogy létezik, és felébredés után látod, hogy sohasem létezett, és sohasem folyt harc a felébredésért), hogy elkerüld a hatékony gyakorlatot, ami meg fogja ölni az egót. Szóval legyél kifinomult és kreatív.

Csak nézd a keresők sok-sok kérdését a jelen blogban. Egyesek szembehelyezkednek a tanításokkal, ellentmondásokat keresnek bennük, látszólagos ellentmondásokat keresnek a között, amit Ramana mondott egyszer, vagy Nisargadatta mondott máskor, vagy amit én írtam három évvel ezelőtt, azzal szemben, amit most írok egy másik tanítványnak, egy teljesen más szituációban.

Ezek az ego kétségbeesett cselekedetei, hogy okot találjon rá, hogy ne meditálj, hogy ne elemezd önmagad. Ezek a kételyek az elme minden szintjén jelen vannak, és semmilyen mély vagy felszabadító dolog nem fog történni ezen a szinten.

Mások arra panaszkodnak, hogy nem találják az én vagyok érzést, és kétségbeesetté válnak, és azt kérdik, mit kell tenniük. Mindig azt mondom, olvasd a The Nisargadatta Gitát minden reggel, olvasd a The Path of Sri Ramana 7. és 8. fejezetét, olvasd az Én-vadászatot, és folytasd a gyakorlást. Nem fogod megtanulni, hogyan kell 400 pontot ütni néhány hét alatt, és amit véghez vinni próbálsz – a teljes szabadság megtalálása – sokkal ritkább, mint 400 pontot ütővé válni.

Valójában minden olyan egyszerű: Csupán kapcsold be a figyelmedet, és találd meg az én vagyok érzést, vagy az én gondolatot, vagy a tanút. Csináld ezt öt vagy tíz évig, és figyeld, mi történik. Ha szerencséd van, akkor három év alatt eléred a szabadságot, ahogy Nisargadatta, vagy 27 évig tart, mint nekem, mert oly sokszor megzavarodtam, vagy, mert gyakorlás közben rossz utasításokat kaptam.

Vagy, talán soha nem válsz szabaddá, mint a keresők 99,9%-a, akik kimerülnek, és akik csüggedtté válnak néhány hónap vagy év után. Mégis csupán az én-érzésben tartózkodás helyes gyakorlata hozza el a nagy boldogságot.

Ne várj azonnali sikert!

Ed Muzika: Önkutatás (részlet)

[ Módosítva 2014 jún 16 h, 02:17 ]

Vissza az elejére
Oldal:   <<        >>  

Moderátorok: timeless, xxx

Ugrás:     Vissza az elejére