Névnapok
Ma 2020. 9. 24, csütörtök, Gellért napja van.
Holnap Eufrozina napja lesz.
Mai gyakorlat

Az alábbi jelenlét gyakorlat segítségedre lehet abban, hogy egyre tudatosabbá válj.:

Bár a testtel való azonosulás az ego egyik legalapvetőbb formája, a jó hír, hogy ...

Folytatás
Utolsó fórum hozzászólások
Válasz: Egy kis művészet...
Barátom a közel múltban gondolt egyet és itt hagyt
Írta: Berill
szept 06 : 10:20

Válasz: Teri blogja
mi van a tudatra ébredés után? https://www.youtube
Írta: Teri
jún 12 : 20:48

https://www.youtube.com/watch? v=iTWie6-5_ps
jún 12 : 20:21

köszönöm... még, még, még!!!!!!!
febr 21 : 12:08

Második verzió: „A minden ágán táncol szívem”
jan 22 : 21:33

Jó ez a csend! Ha nem lenne zaj, akkor fel sem tűn
jan 10 : 14:17

https://www.youtube.com/watch? v=k3pnJA2jyr4
Írta: Roby_T
jan 07 : 12:09

Lélek-JELen-Léthttps://drive.google.com/open?id=1r
máj 13 : 08:39

ha lenne, remélem felrakod ide :)
ápr 16 : 00:35

Köszi! Ez a srác tényleg "ott" van. :)https://www.
Írta: Roby_T
ápr 15 : 09:14

Tolle Audio Player:

Nap vicce
A nap vicce
A geped adatai
IP
Fórumok
ÚJ FÖLD - Eckhart Tolle Tanításai :: Fórumok :: Spiris kérdez-felelek
<< Előző téma | Következő téma >>   

Örökkévaló tudatosság?

Oldal:       >>  
Szerző Üzenet
WhoAmI
2014 jún 10 k, 10:54 Nyomtatási nézet

Regisztrált tag #1785
Regisztrált: 2014 jún 08 v, 09:51
Üzenetek: 11
Sziasztok!

Keresésemben elérkeztem a pontra, ahol rendkívül fontossá vált számomra a fenti kérdés. Megéri-e ennyi energiát belefektetni a keresésbe (holott tudjuk, nincs is rá szükség, mégis mindenki végez valamilyen gyakorlást, mert érdekes módon a megadás, elengedés szinte mindig a kemény gyakorlás után történik; de ez egy másik téma), ha a halállal minden úgyis véget ér?

Buddha eredeti tanítása a kérdésre egyértelmű: NEM létezik semmi örökkévaló, bárhogy nevezzük is: http://www.budsas.org/ebud/whatbudbeliev/115.htm (angolul). Lényege: Az élőlények az öt szkandhából állnak össze: a forma, az érzékelés, az érzés, a törekvés és a tudat. A hat érzékszerv (szem, fül, test, orr, nyelv és tudat) és a tárgyaik (forma, hang, érzet, szag, íz és érzékelés). Ezek a szamszára káprázatának a jelenségei, és a test halálával megszűnnek. Ha valaki nem érte el a megszabadulást, ugyanezek a minőségek állnak össze, testesülnek meg újra (nem pont ugyanaz az élőlény lesz: mint ha a gyertya lángja kialudna, majd újra meggyújtjuk: nem ugyanaz a láng, de lényegében mégis ugyanaz. Ha még életében felébredt valaki, jutalma: nem kell újjászületnie.

A tanítás ide kapcsolódó lényege: "However, many people still have the misconception that the soul is the consciousness. The Buddha declared in unequivocal terms that consciousness depends on matter, sensation, perception and mental formations and that is cannot exist independently of them." Ez kb. annyi, hogy sokan a TUDATOSSÁGOT az örökkévaló lélekkel azonosítják. De Buddha egyértelműen kijelentette, hogy a tudatosság az öt szkandhán alapul, azok nélkül nem létezik.

Ehhez kapcsolódhat Ben Smythe videója:

Honnan tudhatnák a tanítók, hogy mi van a halál után, ha még élnek? És talán leginkább a Zen mesterek tanítása/hozzáállása a legelfogadhatóbb ebben a kérdésben?
- Mester, mi lesz velünk a halálunk után?
- Honnan tudhatnám?
- De hát Te zen mester vagy, nem?
- De igen, csakhogy még élek...
És inkább csak MOST-tal foglalkoztak, azzal is lehetőleg szavak nélkül.

Mi a Ti véleményetek a kérdésről? Várom a válaszaitokat!
Vissza az elejére
Teri
2014 jún 10 k, 08:19

Regisztrált tag #1555
Regisztrált: 2013 szept 05 cs, 10:26
Lakóhely: Pécs
Üzenetek: 1375
Megéri-e ennyi energiát fektetni a keresésbe?
Igen! Nekem megérte. Másképp hogyan jöttem volna rá, hogy mennyire
felesleges?

"Itt az idő, hogy észrevegyem: minden gondolatom egy illúzió! " (Horváth Mónika )Mikor felébredsz megszűnnek a kérdéseid, mert a felébredés az én hiánya és mindig csak az én keres.(Suhajda Zsolt)

Vissza az elejére
hajni19840203
2014 jún 11 sze, 12:06

Regisztrált tag #36
Regisztrált: 2009 nov 25 sze, 10:13
Üzenetek: 195
WhoAmI írta ...

Keresésemben elérkeztem a pontra, ahol rendkívül fontossá vált számomra a fenti kérdés. Megéri-e ennyi energiát belefektetni a keresésbe (holott tudjuk, nincs is rá szükség, mégis mindenki végez valamilyen gyakorlást, mert érdekes módon a megadás, elengedés szinte mindig a kemény gyakorlás után történik; de ez egy másik téma), ha a halállal minden úgyis véget ér?

Mit értesz az alatt, hogy "kemény gyakorlás" ? Mit gyakorolsz és mi benne a kemény? Mi lenne, ha abbahagynál minden gyakorlást egy időre, s megnéznéd úgy hogy érzed magad? Könnyebb lesz bármi is? Én is elhagytam minden spirituális tanítást párszor, mikor olyasmik történtek amire az elmém riadót fújt ...most úgy látom, hogy nincs "másik út" amit választhatnék. Csak ez van ami van. S ez ilyen. Nevezzem ezt bárminek (gyakorlásnak, életnek, spirituális útnak ...stb.) nem lényeges minek nevezem, mert ez az ami. Minden ami történik vagy amit teszek az út maga. S ha véget ér a halállal ha nem, ez van

No ennél a videónál hagytam abba Ben Smythe videóinak nézegetését. "Mindössze ennyit jelent a szabadulás : a hittől szabadulsz, hogy bármi más létezik, mint a saját nyilvánvaló öregedésed a pusztulás felé." -olvasd el azt a mondatot többször és légy csendben utána. igaznak érzed? ...pontosan mit is mondd? mitől szabadulsz? egy hittől, ... és utána lesz egy másik hited, ami azt mondja öregszel és a pusztulás felé tartasz? ez mi? Ő most így látja a világot, és az ő dolga, hogy ezt világgá is kürtöli mindenkinek, de nekünk nem feltétlen kell hinnünk neki
Vissza az elejére
Teri
2014 jún 11 sze, 10:00

Regisztrált tag #1555
Ennél a Ben Smythe videónál nekem olyan filingem lett, mintha "vágópistát" hallanám. El is dobtam menten.
Amúgy tetszik amit Ben Smythe csinál. Irtja a képzelgést rendesen.
A legjobb dolognak tartom a "nemgondolkodás"-t. Pl. a munkámmal könnyebben, gyorsabban végzek, ha közben csak az van a fejemben, amire éppen szükségem van a munkám elvégzéséhez. Olyankor a spirit is kicsukom (majdnem).

A "keresés" bár azt hinném misztikus, mégsem az. Egyszerű gondolkodási kényszer. A kényszerből való kilépéshez kell egy mélypont: a besokallás - ez megláttatja, hogy kényszerről van szó.

Szerintem szabad elhinni is dolgokat, amíg a hit előre visz. Van egy ilyen fogalom hogy: "tudva hinni". Most én így olvasom a Mágus útját. Egyelőre minden cseppje kincs, elhiszem és beleélem magam. - Segít önmagamba nézni. - Ez a a haszna. Utána majd a polcra kerül ez is.
Én mielőtt bármit kidobok, átgondolom, tudom-e hasznosítani még valamire. És van hogy átadom másnak, akinek még jó lesz egy ideig.

"Itt az idő, hogy észrevegyem: minden gondolatom egy illúzió! " (Horváth Mónika )Mikor felébredsz megszűnnek a kérdéseid, mert a felébredés az én hiánya és mindig csak az én keres.(Suhajda Zsolt)

Vissza az elejére
Teri
2014 jún 11 sze, 10:12

Regisztrált tag #1555
"Buddha eredeti tanítása a kérdésre egyértelmű: NEM létezik semmi örökkévaló, bárhogy nevezzük is" (by WhoAmI)

én ezen a szinten még "Buddhá"-nak sem hiszek

csak az igazi Buddhának

hogy ne legyek félreérthető: az igazi Buddhának egyetlen gondolata sincs

[ Módosítva 2014 jún 11 sze, 10:16 ]

Vissza az elejére
Teri
2014 jún 11 sze, 10:25

Regisztrált tag #1555
egy Anthony de Mello sziporka:

A tanítványhoz, aki roppant tisztelettudó volt, így szólt a Mester:
– A fény visszaverődik a falról. Miért tiszteled a falat? Légy figyelmes a fényre!

Vissza az elejére
Teri
2014 jún 11 sze, 09:43

Regisztrált tag #1555
"Honnan tudhatnák a tanítók, hogy mi van a halál után, ha még élnek?"

Találtam pár dolgot:
- LINK -

ebben találtam "A halál skorpiója" c. fejezetet
de az egészet úgysem tudom bemásolni ide,
csak pár sort belőle:

"A tudat gyengülése, amely a halál tetőpontján kulminál, olyan lehetőséget ad az embernek, amilyennel élete folyamán nem rendelkezett, hogy észlelni és felfogni legyen képes olyat, amit eddig nem volt képes. Mivel attól a pillanattól kezdve, amikor a haláltusa befejeződik, és különösen az utolsó szívverés után a "halott" ember a tisztánlátás állapotába megy át, amely számára úgy tűnik, hogy több napig is tart, de valójában ennél jóval rövidebb ideig földi életünk eltérő idő-mértékében mérve. Felfedezi, hogy elméjének egy titokzatos és mélyebb rétegében fel van jegyezve azoknak az eseményeknek a sokasága, amelyek gügyögő gyermekkorától kezdve élete végéig történtek vele. Semmi sem veszett el, minden megmaradt képek formájában. A legtöbb epizód és sok részlet felvillan előtte, különösen azok, amelyek a legintenzívebbek voltak elmúlt életében. Azok a személyek, akik balesetet szenvedtek, és magasból a földre estek, vagy kis híján vízbe fulladtak, de csodálatos módon megmenekültek, gyakran beszélnek hasonló tapasztalat tört és zavaros részleteiről, amelyekre ezek után örökre emlékeznek.
A múlt rendszertelenül visszatér impresszív és élesre állított képek egymásutánjában, amelyek rajta kívül állnak. Nem fogja újraélni őket ugyanúgy, mint életében. Mert akkor az idő tovaszaladt, itt pedig az idő visszafelé folyik."

- LINK -

És "A rejtett megfigyelő" c. fejezet sem semmi.

ez csak egy icipici részlet:

"Feltehető az a kérdés, hogy ennek a végső megfigyelőnek miért kell kívül lennie a szokásos tudaton? A felelet az, hogy amint megkíséreljük a megismerő valót megismerni, a lehetetlent kíséreljük meg. Abban a pillanatban ui., amikor sikerülne megismernünk, a megismerő való megismertté válna, a megfigyelt tapasztalattá, és így már nem a megfigyelő és a megismerő lenne tovább. Minden újabb kísérlet csak ezt a helyzetet ismételné meg.
Ez a változatlan elme valamennyi tapasztalatunk előfeltétele és állandó alapja. Az a puszta tény, hogy fel kell tételeznünk, hogy a tapasztalatot magyarázni tudjuk, azt mutatja, hogy az ilyen tapasztalatban őt magát nem lehet megismerni. Következésképp lényeges, hogy ezt a különbséget jól és tisztán megértsük, ami az egymást követő gondolatok és a Gondolat általános elve között fennáll, mely utóbbi tesz képessé titokzatosan bennünket, hogy a gondolatokról tudomást vehessünk. Ha ő az észlelő, akkor őt magát nem lehet észlelni, mint ahogy a szemeink is minden mást képesek látni, kivéve önmagukat. Ez az, amiért közvetlenül a tiszta Gondolatot nem ismerhetjük meg, csak az individuális gondolatokat, képszerű ideákat vagy érzékképeket. "

Válaszok mindenre vannak. De hol?
Egyszer az életemben megtörtént velem, hogy több órán keresztül csak az enyém volt a mester. Kihasználtam az alkalmat, és mindent megkérdeztem Tőle, ami csak megfogant bennem. És a mester mindenre válaszolt.
Nem felejtem el azt a nyugalmat, ami azzal az állapottal járt, hogy nincs több kérdésem.
Aztán sürgősen elfelejtettem mindent, választ is, kérdést is.
És óvakodom attól, hogy megint kérdéseim legyenek.
Ezért lövök ki magamból minden tanítást, nehogy belegabalyodjak újra valamibe, és csak óvatosan piszkálom a könyveket. Egész más úgy olvasni, hogy csak érdekességként, hobbyból,
mint lázasan, a végső igazságot kutatva.

Vissza az elejére
WhoAmI
2014 jún 11 sze, 10:16

Regisztrált tag #1785
Regisztrált: 2014 jún 08 v, 09:51
Üzenetek: 11
Sziasztok!

Még nem tudtam végigolvasni, amiket írtatok, de belenéztem; talán holnap több időm lesz.
Igen, Ben Smythe-nél nekem is mindig embivalens érzéseim voltak. És most érdekes módon elbúcsúzott azzal a weboldalán és Youtube-csatornáján is, hogy nem akar több kérdést, tovább akarja élni a maradék kis életét. Úgy látom, mára törölte is az oldalát...Ja, és olyasmit is mondott, hogy úgysincs hatással senkire. Kár, hogy ezt az elbúcsúzó videóját sem találom már.

Teri!
Csak az "igazi" Buddhának hiszel? Azt hiszem, igazad van. Gautama azt is mondta, ne higgyünk neki, tegyünk mindent próbára, amit mondott. Na de addig is, néha jó lenne valamibe kapaszkodni...:zavart:

Mágus útját hol lehet megtalálni?

Hajni!
"Kemény gyakorlás": zen ill. tibeti dzogcsen meditáció. Mindkettő a jelenlétbe vezet ("hozd haza a tudatot és engedd el"): koncentrálással kezdődik, bizonyos koncentráltság elérése után "elengedjük" azt, és átadjuk magunkat a - csendnek, jelenlétnek, bárminek is nevezzük. Nekem eddig egyedül így sikerült bármilyen "jelenlét-közeli" állapotba jutnom; hétköznapi életben még a közelébe sem. Valószínűleg túl zavart az elmém. Mások is ezt mondják Csakhogy ezek a meditációk igen energia- és időigényesek, mostanában nem is tudtam rá sort keríteni időhiány miatt. Talán majd mostantól (túl vagyok egy kemény tanuláson, vizsgán )

Örülök, hogy megoszthatom veletek ezeket a kérdéseimet, problémáimat, köszönöm!
Vissza az elejére
Teri
2014 jún 12 cs, 12:35

Regisztrált tag #1555
"Buddha eredeti tanítása a kérdésre egyértelmű: NEM létezik semmi örökkévaló, bárhogy nevezzük is" (by WhoAmI)

Hát, ha ebbe a mondatba akarsz kapaszkodni, akkor jó kapaszkodást Neked!

Az Abszolút, az örökkévaló,
az 'Én' van
Vagyok
én ebbe kapaszkodom inkább.

meditációban pedig: önvalómedi (link alul)
és: önvalómedi mint életmód

Mágus útja: - LINK -

vagy: - LINK -

Tao Te King -ből egy kapaszkodó:

16.
Ahol megvalósul a teljes üresség,
ott a nyugalom tisztán megmarad,
minden növekszik a maga rendjén,
az örök áramlásban körbe-halad.
Minden virul, terem,
s a kezdethez visszatér szüntelen.
A kezdethez visszatérés: a béke.
A béke: az élet visszatérte.
Az élet visszatérte: állandóság.
Az állandóság tudása: világosság.
Az állandóság nem-tudása: vakság, zűrzavar.
Aki az állandót ismeri, bölcs lesz,
aki bölcs lett, igazságos lesz,
aki igazságos lett, király lesz,
a király az eget követi,
az ég az utat követi,
az út örökkévaló,
és minden rendjén-való.

Hát ez csúcs : ) a teljes tanítás benne van

[ Módosítva 2014 jún 12 cs, 11:34 ]

Vissza az elejére
Teri
2014 jún 12 cs, 12:44

Regisztrált tag #1555
Hatásodra végigolvasgattam a teremtéstörténeteket,
(egyik viccesebb, mint a másik )

Az örökkévaló pedig nem definiálható, elmével nem fogható fel, max, ezért nem létezik. Bárhogyan nevezzük, nem az. Így van. És mintha a Tao Te King is így kezdődne. Bárhogyan nevezed az nem az igazi Tao ... (de nemigen tudok fejből idézni)

Teremtéstörténetek első sorai (afrikai, azték, laoszi, indiai, tibeti, ,japán stb. )

Midőn fönn az ég nevetlen
s alant a föld szintazonképp;
Apszu, az ős-kezdet, minden
dolgok teremtője-atyja
s Mummu-Tiámat ősanyánk még
vizeikkel egybemosódtak;
nem volt szárazföld se, láp se,
s egyike sem az isteneknek;
név nélkül szunnyadott a sors is,
betöltetlen várt a végzet -

Kezdetben nem volt sem ég, sem föld, sem élők, sem holtak nem voltak, az alkotó és romboló elemek is dermedt tétlenségben nyugodtak Nun isten örvénylő mélyén. Nun volt az őselem, az ősvíz formájában létező istenlény. Az ő alkotórészeiből keletkezett a mindenség.

A Világéjszaka sötét, mindent elborító, mozdulatlan tengerének színén összecsavarodva nyugodott Ananta, a Végtelenség Kígyója, s rajta álomba merülve pihent Visnu, a mindenség létesítője és fenntartója, az egyetlen hatalom. Bensejében a világ egész tartalma mint nyugvó gondolat derengett, rajta kívül nem volt élet, nem mozdult semmi. Álmában egyszerre megrezdült benne a gondolat, és Visnu felébredt.
Kezdetben semmi sem létezett, sem tér, sem idő, sem valóság, sem jel, sem lét, sem nemlét. Ebből keletkezett minden, ami látható és tapintható.

Az első lény varázslatos átalakulási képességgel született. Megnevezte magát: "A Keletkező Világ Ura, Szent Győzedelmeskedő". És boldog volt, mert hatalma mindenre kiterjedt.

Abban az időben, amikor a föld és az ég keletkezett, a magas égi mezőkön három istenség lakozott. Az istenek maguktól születtek, majd elrejtőztek. Később a föld óriás olajcseppként lebegett a víz színén, és úgy mozgott fel s alá, mint egy roppant medúza.
Kezdetben, amikor az ég és a föld még tojás alakú káosz volt, Pan Ku megszületett a tojásban, és itt élt tizennyolcezer esztendeig.
Az eget, a földet és mindent, ami él, mozog, létezik, Pan Ku, a mindenség atyja teremtette a semmiből. Pan Ku hatalmas termetű volt, homlokából két szarv meredt elő, jobb kezében a napot, baljában a holdat tartotta.

A teremtés munkája nehéz és fáradságos volt. Kerek tizennyolcezer esztendeig tartott,

Kezdetben még nem volt semmi, csak a nagy óceán. A víz fölött, a felhőkben alakot öltött az isten, de nem volt sem neve, sem feje, sem karja.

Elmélkedtek (az istenek), és íme, megvilágosodtak, megjelent az Ősfényhajnal, és terveikben megjelent az ember.

Ennek utána elgondolták a teremtést, elgondolták a fák és folyondárok növekedését, az élet születését és az ember alkotását és a sötétségben és fénytelen éjszakában ekképpen szerezte mindezt Égszíve, az, akit Hurakánnak mondanak...

Miképpen legyen élet, és miképpen jöjjön létre világosság? Kinek kell gondoskodnia táplálékról és betévő falatról?

- Jöjjön immár, és legyen! Népesüljön be az üresség!
Az első istenpár - "a mi húsunk ura, és úrnője": Xochiquetzal - sokáig a tizenharmadik égben lakott, amelynek keletkezéséről soha senkinek nem sikerült semmit sem megtudnia

Ezt az apám mesélte el nekem, ő meg az apjától hallotta; réges-régtől fogva, a világ kezdetétől száll így ez a történet.

A dolgok kezdetén, mindennek az elején, mikor még semmi se volt, se ember, se állat, se növény, se ég, se föld, semmi, semmi, de semmi, csak az Isten volt, és úgy hívták, hogy: Nzamé. És három Nzamé volt: Nzamé, Mebere és Nkva.

É S MOST jön a tuti:
1.Kez detben teremté Isten az eget és a földet.
2. A föld pedig kietlen és puszta vala, és setétség vala a mélység színén, és az Isten Lelke lebeg vala a vizek felett.

(forrás: - LINK - )

[ Módosítva 2014 jún 12 cs, 01:32 ]

Vissza az elejére
Oldal:       >>  

Moderátorok: timeless, xxx

Ugrás:     Vissza az elejére